Adventscafé

Söndagen den andra advent var det så dags för vårt traditionella adventscafé med Luciatablå. Nytt för i år var en pysselhörna, där barnen och för all del pysselsugna vuxna, under Pia Parks och Gertrud Tinnis ledning skapade olika julpyssel. Naturligtvis serverades en härlig fikabuffé med de mest smarriga bakverk att välja mellan. Efter en inledande sång med Sven Park, kom Lucian Sofi Persson med tärnor inskridande till Tilda Rolands vackra sång. Många härliga sånger, ackompanjerade av Bengt Park, avlöste varandra varvade med bibelverser och tänkvärda uppmaningar innan det stora Luciaföljet omgrupperade sig till formen av ett kors. Så tände var och en av dem ett tomtebloss och det blev som alltid en stämningsfull, talande och vacker bild. Glädjande nog var kyrkan i det närmaste fullsatt och det var många som stannade och fikade.

5 visningar