Adventscafé

Söndagen den andra advent var det så dags för vårt traditionella adventscafé med Luciatablå. Nytt för i år var en pysselhörna, där barnen och för all del pysselsugna vuxna, under Pia Parks och Gertrud Tinnis ledning skapade olika julpyssel. Naturligtvis serverades en härlig fikabuffé med de mest smarriga bakverk att välja mellan. Efter en inledande sång med Sven Park, kom Lucian Sofi Persson med tärnor inskridande till Tilda Rolands vackra sång. Många härliga sånger, ackompanjerade av Bengt Park, avlöste varandra varvade med bibelverser och tänkvärda uppmaningar innan det stora Luciaföljet omgrupperade sig till formen av ett kors. Så tände var och en av dem ett tomtebloss och det blev som alltid en stämningsfull, talande och vacker bild. Glädjande nog var kyrkan i det närmaste fullsatt och det var många som stannade och fikade.

6 visningar

Senaste inlägg

Visa alla

Hennes frukost

Lördag morgon kl 9.30. Serveringssalen var dukad, en lyxig frukostbuffé framdukad och levande ljus tända för att ta emot de trettio kvinnor i alla åldrar som anmält sig till HENNES frukost. Förutom hä

November/Oktober

Nu när vi går in i en ny månad, kan vi ta en liten stund och fundera över vad vi vill fylla den med. Kanske är det en riktigt bra månad att bjuda hem någon? Vem vill inte få en inbjudan till lite te o

Fint besök på ljuspunkten

Det var en strålande vacker brittsommardag när Ljuspunkten startade för säsongen med en utflykt till Busmor. Evert och Anna Greta Ihlis underhöll med musik, dikter och berättelser. Det såldes åror på