Fint besök på ljuspunkten

Det var en strålande vacker brittsommardag när Ljuspunkten startade för säsongen med en utflykt till Busmor. Evert och Anna Greta Ihlis underhöll med musik, dikter och berättelser. Det såldes åror på vilka man kunde vinna härligt färska grönsaker från Johanssons trädgård och så serverades kaffe med dopp. En fin och trivsam eftermiddag.

1 visning

Senaste inlägg

Visa alla

Adventscafé

Söndagen den andra advent var det så dags för vårt traditionella adventscafé med Luciatablå. Nytt för i år var en pysselhörna, där barnen och för all del pysselsugna vuxna, under Pia Parks och Gertrud

Hennes frukost

Lördag morgon kl 9.30. Serveringssalen var dukad, en lyxig frukostbuffé framdukad och levande ljus tända för att ta emot de trettio kvinnor i alla åldrar som anmält sig till HENNES frukost. Förutom hä

November/Oktober

Nu när vi går in i en ny månad, kan vi ta en liten stund och fundera över vad vi vill fylla den med. Kanske är det en riktigt bra månad att bjuda hem någon? Vem vill inte få en inbjudan till lite te o