Gå, gå, såningsman gå, ut att den ädla säden så...

I september hade vi samlingen” Föda till ande, kropp och själ” hos Barbro och Lennart uppe i Sätra. Vi lagade god mat tillsammans av det vi plockat ur deras fantastiska trädgård. Där finns precis allt man kan önska av nyttiga godsaker och vi lagar förrätt, varmrätt och efterrätt som vi njuter av, sittande vid ett bord smyckat med färgrika blommor direkt från landen. Där och då predikar orden ”Som man sår, får man skörda” tydligare än någonsin. Dessutom ser man att det är viktigt att hålla undan ogräset så att det som ska bli en god skörd, får plats samt att man sett till att det är en god jordmån med mycket näring i.


Jag tänker genast på våra liv… Vad sår vi in dem? Vad blir det för frukt där vi går fram och vad lämnar vi efter oss den dagen Gud hämtaross hem? Gud har kallat oss till att vara goda förvaltare och i det ligger ett ansvar. Att så in Guds ord och följa hans ledning i våra liv, att prioritera tid tillsammans med honom skapar en god jordmån och att vara noga med att rensa bort det som vill ta över livet med Gud, skapar förutsättningar för god skörd.


Förbli i mig, så förblir jag i er. Liksom grenen inte kan bära frukt av sig själv om den inte förblir i vinstocken, så kan inte heller ni det om ni inte förblir i mig. 5 Jag är vinstocken, ni är grenarna. Om någon förblir i mig och jag i honom, så bär han rik frukt. Utan mig kan ni ingenting göra. Joh 15


När man går i Johanssons trädgård ser man att det ligger arbete och kärlek bakom dessa prunkande land. Paulus uppmanar att vi behöver arbeta med fruktan och bävan på vår frälsning. Vi får ta emot hans kärlek, njuta av den och med viss dos av arbete prioritera Honom! Då bär vi rik frukt…


Var välsignad


Mita

0 visningar