Nytt år

Vid varje årsskifte är det ofrånkomligt att man stannar till lite och tittar på året som gått och samtidigt lite nyfiket tittar framåt och undrar hur nästa år ska bli. 2013 var ett innehållsrikt år för vår församling och vi har fått se och uppleva Guds omsorg på många sätt. Vi är också väldigt glada och tacksamma för vår fina lokal som så snabbt kan göras om till en fantastisk festlokal. Både nyårsfesten och julfesten blev riktigt trevliga tillställningar med mycket folk och god mat till lättsam underhållning. Vi ber nu för 2014, att vi som församling än mer ska växa in i det som är vårt uppdrag.

1 visning

Senaste inlägg

Visa alla

Supersöndag

Söndagsskolan fick en, i dubbel bemärkelse, flygande start då en örn (Benny Långberg) kom” flygande” in i den nära på fullsatta kyrkan. Temat för gudstjänsten var ”att hitta och behålla glädjen”. Tonå

Terminstart

Det är redan slutet på augusti och planering inför höststart på våra olika aktiviteter pågår för fullt. Som en härlig ”kick start” samlades många av oss i Kråkbodarna för ett sensommarläger. Temat för

Sommar

Nu är det sommar, i alla fall i almanackan och vi får väl hoppas att värmen kommer vad det lider. Hur som helst är dagarna långa och vi får njuta av ljusa kvällar vare sig de är varma eller inte. När