Vi har ett val

Det har varit valtider och många tankar och debatter rör om i oss. Vi påminner oss om ett val som Gud ger oss som alltid, varje dag är aktuellt: valet att välja leva våra liv tillsammans med honom. Genom att aktivt inbjuda honom in i vår vardag, in i våra beslut, in i våra funderingar och bekymmer. Att bokstavligt bjuda in Gud att dela allt som livet innebär, är ett val som man aktivt måste ta, varje dag.


Några som tagit beslutet att ge Herren lite extra tid, är våra elever på vår nystartade bibelskola. Varje tisdag och onsdag under hösten träffas eleverna och undervisas av olika lärare i intressanta bibelämnen.


All ungdomsverksamhet är nu igång och vi ser fram emot en fartfylld och välsignad höst.


Se till att boka plats i almanackan för våra två möteshelger.

29-30 september Stojan Gajicki och 11-12 november Andrew Thomson.Välkomna till alla våra samlingar.

0 visningar